وبسایت دکتر خالقی ، نماینده خلخال و کوثر
مهر
درباره دکتر خالقی | پیام تشکر انتخابات | سئوالات متداول | تماس با ما | جستجو
نطق ميان دستور
1390/09/05 ساعت 11:21:19نطق میان دستور آقاي دكتر خالقي روز چهارشنبه2/9/90 در صحن علني مجلس
 

نطق ميان دستور آقاي خالقي

 

نماينده مردم شريف شهرستان‌هاي خلخال و كوثر مورخ 1/9/1390

 

بسم الله الرحمن الرحميم

          پيشاپيش فرا رسيدن 5 آذر سالروز تشكيل بسيج مستضعفين به فرمان حضرت امام (ره) در سال 1358 را به همكاران محترم و بسيجيان عزيز تبريك عرض مي‌نماييم.

          اول آذر 1357 همزمان با اول محرم كه فرمان حضرت امام از پاريس در مورد قيام مردم عليه نظام ستم شاهي صادر و وعاظ محترم را به قيام عليه رژيم دعوت فرمودند گرامي باد.

25 ذيحجه همزمان با نزول سوره دهر به حق به نام روز خانواده و تكريم بازنشستگان نامگذاري شد.

          بر اساس سياست هاي كلي ابلاغي مقام معظم رهبري قرار بود پرداختي هزينه هاي سلامت به طور مستقيم از جيب مردم حداكثر به سي درصد برسد و مجلس بر اساس اين امر مصوبه اي گذراند تا با 10%‌ درآمدهاي ناشي از هدفمند كردن يارانه ها و يا مبلغ 3000  ميليارد تومان اعتبار بودجه سال 90 اين كار عملي گردد ولي تا كنون حتي يك ريال هم از اين بابت پرداخت نشده است كه اين اعتبارات براي كمك به بيماران خاص، تأمين دارو و پرداخت هزينه هاي پزشك خانواده و متخصص در مناطق محروم و رفع مشكلات بيمارستان ها براي جلوگيري از دريافت پول از بيماران بوده است.

همچنين قرار شده بود سيستم ارجاع و تأمين پزشك خانواده در سراسر كشور با هماهنگي وزارت بهداشت و رفاه انجام شود كه به دليل تداوم ناهماهنگي ها هنوز اقدام صورت نگرفته است.

يك رديف مستقل براي رايگان شدن هزينه هاي بيماران تصادفي و يك رديف مستقل ديگر براي كمك به بيماران خاص و داروهاي آنها مصوب شده است كه متأسفانه در اين رابطه هم هيچ پرداختي صورت نگرفته و مردم سرگردان و دچار فشار مضاعف هستند.

با توجه به هدفمند كردن يارانه ها و افزايش قيمت آب و گاز و برق كه تا چندين برابر قيمت هاي سال قبل براي بيمارستان هاي دولتي و آموزشي هم بوده است يك فشار بسيار به بيمارستان ها و در نتيجه مردم و هزينه هاي سلامت وارد آمده است (كه به سمت ورشكستكي كشيده مي شود.)

در خصوص بيانات اخير مقام معظم رهبري در امر با حفظ آرمان ها و اصول در روشها و برنامه ها و ساختارها مي شود تغيير و اصلاح را دنبال كرد و بايد هم انجام دهيم و در نتيجه ساختار پارلماني براي نظام را پيشنهاد نموده اند كه بايد در تمام ساختار اجرايي و قانونگذاري اين امر به درستي و كارشناسي تحقق يابد.

مردم هوشمند مي دانند آمريكا و غرب به بهانه حقوق بشر به مردم و نظام مستقل ايران اسلامي فشار آورده و از كشورهاي با نظام ديكتاتوري در منطقه و جهان حمايت مي‌كنند.

مسائل مربوط به حوزه انتخابيه

اشتغال و داشتن شغل پايدار دغدغه اصلي جوانان علي الخصوص قشر تحصيل كرده بوده ، برخي از خانواده ها با چند نفر جوان تحصيل كرده و با حقوق بازنشستگي يك نفر امرار معاش مي نمايند. در جذب نيروهاي شركتي و قرار داد معين ضوابط حاكم نبوده و ناراحتي مردم از اين بابت بيشتر از بيكاري است از طرفي به جهت وجود امكانات زياد شهرستانهاي خلخال و كوثر در صورت استفاده بهينه از ثروت هاي خدادادي مي توان شغل پايدار ايجاد نمود:

1- نيروي انساني مستعد و تحصيل كرده

2- 80 درصد جنگلهاي استان و 95 كيلومتر از مسير رودخانه قزل اوزن در اين دو شهرستان قرار گرفته

3- سالانه بيش از 500 ميليون مترمكعب آب از رودخانه ها و آب هاي سطحي وارد اين رودخانه بزرگ مي‌گردد در حاليكه فقط يك سد با ظرفيت ذخيره آب پنج و نيم ميليون مترمكعب يعني يك صدم آب موجود براي تامين آب شرب در دست ساخت مي‌باشد.

4- با وجود معادن شامل سنگهاي تزئيني و چندين نوع مواد معدني و فلزات گرانبها كه به عنوان يكي از قطبهاي معدني كشور مي‌باشد، متاسفانه فقط معادن سنگ هاي تزئيني فعال بوده كه آن هم به افراد غيربومي واگذار شده و با حمل سنگها آسيب جدي به جاده‌ها وارد مي‌شود.

5- آب گرم كوثر و تيل و ديگر مناطق گردشگري و چندين روستا، بسيار مناسب براي جذب توريسم مي باشند ولي به جهت بدي راه هاي روستايي شناخته شده نيستند.

6- موقعيت استثنايي خلخال و كوثر كه در بين شهرهاي استان گيلان و طارم زنجان و شهرستان ميانه در آذربايجان شرقي قرار گرفته، خوشبختانه براي اصلاح راههاي ارتباطي اصلي برنامه ريزي خوبي صورت گرفته است و در آينده نزديك دو شهرستان در مسير يك چهارراه قرار مي‌گيرند. مسافرين غرب كشور با استفاده از جاده ميانبر فيروزآباد خلخال و رضوانشهر مي توانند به استان گيلان عزيمت كنند البته سرمايه گذاري بخش خصوصي و مساعدت دولت و همكاري بانك ها براي ايجاد اشتغال و توسعه منطقه و پيش گيري از مهاجرت نقش مهمي خواهد داشت.

در استخدام اخير آموزش و پرورش با وجود افراد بومي متأسفانه از افراد غير بومي استفاده شده كه از اولين روز شروع به كار در فكر انتقال هستند.

دانش آموزان در مدارس شبانه روزي از چهارشنبه تا شنبه مرخص مي شوند. اولياء به جهت بدي راه هاي ارتباطي در روستاها راضي نيستند. ضمناً سرانه دانش آموزان كم است.

از وزير محترم آموزش و پرورش مي‌خواهم در مورد هوشمندسازي مدارس با تأمين هزينه‌هاي مربوطه دستور لازم صادر فرمائيد.

دانش آموزان لازم التعليم به جهت بخشنامه‌هاي صادره براي آموزش از راه دور بلاتكليف هستند.

مورخه 16/7/1390 يك دستگاه ميني بوس با 34 نفر مسافر در مسير روستاهاي سجهرود – آهو در بخش هشجين به دره سقوط كرده و شش نفر از جمله سه دانش آموز كشته و 18 نفر زخمي شدند اگر پليس راه هر چند وقت يكبار در مسير جاده هاي روستائي گشت داشته باشند رانندگان تخلف نمي‌كنند.

در شهرستان كوثر سد گيوي با 73 درصد پيشرفت فيزيكي قابل آبگيري است ولي مطالبات صد ميليارد ريالي پيمانكار پرداخت نشده است. مطالعه سدهاي معيشتي با حداكثر 60 ميليون متر مكعب ذخيره آب در هشت منطقه خلخال و كوثر (مرشت – زرج آباد – زاويه كرد – تبريزق -نيلق – سنگ آباد – در شهرستان كوثر – اندبيل – نياخرم -گزاز – سد شهيد عمران پستي هشجين در شهرستان خلخال) از سال 1383 از طرف آب منطقه اي استان اردبيل شروع شده و فاز اول تمام شده براي اتمام مرحله دوم با اعتبارات استاني زمان طولاني نياز خواهد بود و از وزير محترم نيرو مي‌خواهم در اعتبارات سال 91 پيش بيني نمايند.

راه رضوانشهر به خلخال به طول 80 كيلومتر پس از 46 سال به سرانجام رسيد از وزير محترم راه و شهرسازي تشكر مي كنم. ولي براي نجات از برف و كولاك و بسته شدن جاده ارتباطي خلخال – اسالم در گردنه الماس احداث تونل ضروري است و ضمناً آسفالت راه‌هاي روستايي پائين تر از متوسط كشوري است.

گازرساني به روستاها پائين تر از متوسط كشوري است.

تعداد انگشت شمار كارگاه در خلخال و كوثر موجود بوده ولي به جهت عدم حمايت از سوي بانك ها كسي حاضر نيست در اين دو شهر سرمايه گذاري كند از وزير محترم امور اقتصادي و دارائي مي‌خواهم به اين موضوع رسيدگي نمايند.

به جهت رفع تبعيض بين كاركنان غير هيأت علمي دانشگاه هاي علوم پزشكي با دانشگاههاي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري طرحي تهيه شد كه اين تبعيض برطرف گردد.

خوشبختانه پس از تصويب يك فوريت در صحن علني به كميسيون هاي مربوطه ارجاع و در آنجا نيز تصويب شده انشاء الله به زودي به صحن علني خواهد آمد. از همكاران محترم تقاضا دارم با تصويب نهايي به ارتقاء سلامت جامعه كمك كنند.

از وزير بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در جهت توسعه آموزش عالي و تأمين متخصص تشكر مي‌كنم./ق

 

 

 

 

 

 


یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده همشهر ی در تاریخ 1390/09/27 ساعت 00:14:30
تشکر از زحمات نماینده محترم در مورد راه های جدید
نام شما / ایمیل شما

بعد>